Прејди на содржината

HD 186760

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 186760
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 43м &1000000000000014600000014,6с[1][2]
Деклинација +58° 0′ &1000000000000005900000059″[1][2]
Прив. величина (V) 6.22[1][2]
Особености
Спектрален тип G0V[1][2]
U−B Боен показател 0.06[1][2]
B−V Боен показател 0.56[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+57 2057,SAO 31923,HD 186760,HR 7522
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 186760 (BD + 57 2057, SAO 31923,HR 7522) — ѕвезда со привидна величина од 6.22, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 43м &1000000000000001660000016,6с и деклинација +58° 0′ &1000000000000005900000059″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.