HR 7484

Од Википедија — слободната енциклопедија
HR 7484
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 38м &1000000000411831600000041,18316с[1]
Деклинација +54° 58′ &1000000000025642000000025,6420″[1]
Прив. величина (V) 5,889 ± 0,015[2] - 6.37[3]
Особености
Спектрален тип F6V[4] (F5 V + F5 V)[2]
B−V Боен показател 0,482 ± 0,004[4]
Променлив тип алголски[3]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)13,9 ± 0,2[4] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: +34,885[1] млс/г
Дек.: +162,839[1] млс/г
Паралакса (π)24.7090 ± 0.0422[1] млс
Оддалеченост132,0 ± 0,2 сг
(40,47 ± 0,07 пс)
Апсолутна величина (MV)2,83[4]
Орбита[2]
Период (P)7,64075217 ± 0,00000051 дена[5]
Голема полуоска (a)22,6950 ае
Занесеност (e)0,5378 ± 0,0003
Наклон (i)87,0 ± 1,0°
Аргумент на перицентарот (ω)
(споредна)
0,860 ± 0,001°
Полузамав (K1)
(главна)
88,02 ± 0,05 км/с
Полузамав (K2)
(споредна)
89,97 ± 0,10 км/с
Податоци [2]
V1143 Лебед A
Маса1,356 ± 0,003 M
Полупречник1,339 ± 0,023 R
Површ. грав. (log g)4,317 ± 0,015
Сјајност2,83 ± 0,2[6] L
Температура6.450 ± 100 K
Вртежна брзина (v sin i)18 ± 3[6] км/с
V1143 Лебед B
Маса1,328 ± 0,002 M
Полупречник1,316 ± 0,023 R
Површинска гравитација (log g)4,323 ± 0,015
Сјајност2,65 ± 0,2[6] L
Температура6.400 ± 100 K
Вртежна брзина (v sin i)28 ± 3[6] км/с
Други ознаки
V1143 Cyg, HD 185912, HIP 96620, HR 7484, SAO 31850[7]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HR 7484 (V1143 Лебед) — систем од двојна ѕвезда во северното соѕвездие Лебед. Може да се забележи со човеково око при добри временски услови, притоа имајќи привидна величина од 5,89.[2] Засновано на годишната промена на паралаксата од 24,71,[1] се наоѓа на растојание од 132 светлосни години. Системот е приближува со околусончева радијална брзина од −14 км/с.[4]

Мерењата на радијалната брзина при Доминионската астрономска опсерваторија во Викторија,Британска Колумбија, Канада во 1919 година довело од страна на Вилијам Едмунд Харпер дека HR 7484 е двојнолиниска спектроскопска двојна ѕвезда.[8] Станува збор за одвоена еклиптичка двојна ѕвезда, што пак значи дека орбиталната рамнина е подредена близу до линијата на набљудување од Земјата, предизвикувајќи составниците да се затемнуваат двапати во орбитата.[9] Системот минува низ апсидно движење, со чекор поголем од оној предвиден од општата релативност.[9] Двете составници се обични ѕвезди од типот F на главната низа со слични физички својства.[2]

Ѕвездата вообичаено има привидна величина од 5,89, но на секои 7,64 денови (7 денови, 15 часа и 22 минути) нејзината сјајност се намалува на величина од 6,37, приближно две третини од сјајноста. Пет дена и 17 часа по секоја првично затемнување, има и второ затемнување кога сјајноста опаѓа до величина 6,06, околу 85% од нормалната сјајност. Секое затемнување трае по 220 минути.[3] Двете затемнувања се делумни.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Graczyk, Dariusz; и др. (March 2017). „The Surface Brightness-color Relations Based on Eclipsing Binary Stars: Toward Precision Better than 1% in Angular Diameter Predictions“. The Astrophysical Journal. 837 (1): 19. arXiv:1611.09976. Bibcode:2017ApJ...837....7G. doi:10.3847/1538-4357/aa5d56. 7.
  3. 3,0 3,1 3,2 Samus, N. N.; Durlevich, O. V.; и др. (2009). „VizieR Online Data Catalog: General Catalogue of Variable Stars (Samus+ 2007-2013)“. VizieR On-line Data Catalog: B/gcvs. Originally published in: 2009yCat....102025S. 1. Bibcode:2009yCat....102025S.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 Anderson, E.; Francis, Ch. (2012), „XHIP: An extended hipparcos compilation“, Astronomy Letters, 38 (5): 331, arXiv:1108.4971, Bibcode:2012AstL...38..331A, doi:10.1134/S1063773712050015.
  5. Gimenez, A.; Margrave, T. E. (1984). „Relativistic apsidal motion in the eclipsing binary systems V1143 Cygni and EK Cephei“. Astronomical Journal. 90 (2): 358–363. arXiv:astro-ph/0411788. Bibcode:1985AJ.....90..358G. doi:10.1086/113740.
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 Anderson, J.; Garcia, J.; Gimenez, A.; Nordstrom, B. (1987). „Absolute dimensions of eclipsing binaries. X - V1143 Cygni“. Astronomy & Astrophysics. 174: 107–115. Bibcode:1987A&A...174..107A.
  7. „HD 185912“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. (англиски)
  8. Plaskett, J. S.; и др. (1919). „Fourth list of spectroscopic binaries“. Journal of the Royal Astronomical Society of Canada. 13: 372–378. Bibcode:1919JRASC..13..372P.
  9. 9,0 9,1 Dariush, A.; и др. (April 2005). „Photometric Observations and Apsidal Motion Study of V1143 Cyg“. Astrophysics and Space Science. 296 (1–4): 141–144. arXiv:astro-ph/0411788. Bibcode:2005Ap&SS.296..141D. doi:10.1007/s10509-005-4416-0.