Прејди на содржината

HD 202240

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 202240
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 13м &1000000000000026300000026,3с[1][2]
Деклинација +36° 38′ &100000000000000010000001″[1][2]
Прив. величина (V) 6.05[1][2]
Особености
Спектрален тип F0III[1][2]
U−B Боен показател 0.21[1][2]
B−V Боен показател 0.21[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+36 4470,SAO 71086,HD 202240,HR 8120
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 202240 (BD + 36 4470, SAO 71086, HR 8120) — ѕвезда со привидна величина од 6.05, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 13м &1000000000000002630000026,3с и деклинација +36° 38′ &1000000000000000100000001″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.