Прејди на содржината

HD 209419

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 209419
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 22ч 1м &1000000000000050600000050,6с[1][2]
Деклинација +52° 52′ &1000000000000005600000056″[1][2]
Прив. величина (V) 5.78[1][2]
Особености
Спектрален тип B5III[1][2]
U−B Боен показател -0.5[1][2]
B−V Боен показател -0.11[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.5 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -22 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+52 3083,SAO 33985,HD 209419,HR 8403
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 209419 (BD + 52 3083, SAO 33985, HR 8403) — ѕвезда со привидна величина од 5.78, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 01м &1000000000000005060000050,6с и деклинација +52° 52′ &1000000000000005600000056″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.