Прејди на содржината

HD 197101

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 197101
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 39м &100000000000000020000000,2с[1][2]
Деклинација +56° 0′ &1000000000000001800000018″[1][2]
Прив. величина (V) 6.48[1][2]
Особености
Спектрален тип F2Vn[1][2]
U−B Боен показател [1][2]
B−V Боен показател [1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: -1 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+55 2444,SAO 32763,HD 197101,HR 7916
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 197101 (BD + 55 2444, SAO 32763 HR 7916) — ѕвезда со привидна величина од 6.48, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 39м &100000000000000002000000,2с и деклинација +56° 00′ &1000000000000001800000018″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.