V2136 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V2136 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 49м &1000000000000054700000054,7с[1][2]
Деклинација +46° 39′ &1000000000000004000000040″[1][2]
Привидна величина (V)6.33[1][2]
Особености
Спектрален типB4Ve[1][2]
U−B боен показател-0.57[1][2]
B−V боен показател-0.07[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.57 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -15 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+46 3067,SAO 50119,HD 198625,HR 7983
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V2136 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,33

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.