HD 204153

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 204153
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 25м &1000000000000019600000019,6с[1][2]
Деклинација +46° 42′ &1000000000000005200000052″[1][2]
Прив. величина (V) 5.6[1][2]
Особености
Спектрален тип F0V[1][2]
U−B Боен показател -0.01[1][2]
B−V Боен показател 0.32[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.01 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 1 млс/г
Дек.:  млс/г
Паралакса (π)0.039 млс
Други ознаки
BD+46 3305,SAO 50824,HD 204153,HR 8208
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 204153 (BD + 46 3305, SAO 50824, HR 8208) — ѕвезда со привидна величина од 5.6, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 25м &1000000000000001960000019,6с и деклинација +46° 42′ &1000000000000005200000052″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.