HD 185268

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 185268
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 37м &100000000000000940000009,4с[1][2]
Деклинација +29° 20′ &100000000000000010000001″[1][2]
Привидна величина (V)6.43[1][2]
Особености
Спектрален типB5V[1][2]
U−B боен показател-0.5[1][2]
B−V боен показател-0.09[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.5 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -20 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+29 3670,SAO 87462,HD 185268,HR 7466
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 185268 (BD + 29 3670, SAO 87462,HR 7466) — ѕвезда со привидна величина од 6.43, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 37м &100000000000000094000009.4с и деклинација +29° 20′ &1000000000000000100000001″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.