Прејди на содржината

HD 186121

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 186121
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 40м &1000000000000041200000041,2с[1][2]
Деклинација +43° 4′ &1000000000000004000000040″[1][2]
Прив. величина (V) 6.16[1][2]
Особености
Спектрален тип M2III[1][2]
U−B Боен показател 1.42[1][2]
B−V Боен показател 1.56[1][2]
R−I Боен показател 1.01E[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)1.42 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -5 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+42 3419,SAO 48714,HD 186121,HR 7492
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 186121 (BD + 42 3419, SAO 48714, HR 74921) — ѕвезда со привидна величина од 6.16, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 40м &1000000000000004120000041,2с и деклинација +43° 04′ &1000000000000004000000040″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.