47 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
47 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 33м &1000000000541882100000054,18821с[1]
Деклинација +35° 15′ &1000000000030281000000003,02810″[1]
Прив. величина (V) 4,61[2] (4.84 + 7.30)[3]
Особености
Спектрален тип K6: Ib + B2.5:[2]
B−V Боен показател 1,593 ± 0,023[4]
Променлив тип Lc[5]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−4,6 ± 0,3[6] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −3,746[1] млс/г
Дек.: −3,408[1] млс/г
Паралакса (π)0.7605 ± 0.2285[1] млс
Оддалеченостприб. 4.000 сг
(приб. 1.300 пс)
Апсолутна величина (MV)−4,1 (−4 + −1.5)[2]
Орбита[7]
Период (P)1.117 ± 11 дена
Занесеност (e)0,00 (претпоставка)
Перицентарска епоха (T)2.447.088 ± 10 ЈД
Полузамав (K1)
(главна)
2,0 ± 0,1 км/с
Податоци
47 Лебед Aa
Маса12,1 ± 0,2[8] M
Површ. грав. (log g)1,23[9]
Температура4.217[9] K
Податоци
47 Лебед Ab
Маса0,57[10] M
47 Лебед B
Маса10,96[10] M
Други ознаки
47 Cyg, V2125 Cyg, BD+34°4079, GC 28630, HD 196093/196094, HIP 101474, HR 7866, SAO 70203, WDS J20339+3515[11]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

47 Лебедтроен[3][12] систем во северното соѕвездие, Лебед, на растојание од околу 4.000 светлосни години од Земјата. Може да се забележи со голо око при заедниичка привидна ѕвездена величина од 4,61.[2] Системот се приближува кон Земјата со околусончева радијална брзина од −4.6 км/с.[6]

Двојната природа на овој систем е препознаена од страна на Ени Џамп Канон во 1912 година, и таа на системот му дала одделни HD-ознаки.[7] Тие се во орбита една околу друга при период од околу 143.69 yr.[10] Првичната составница е и спектроскопска двојна ѕвезда во близу кружна орбита со период од околу 3.06 yr. a sin i за првичната ѕвезда е 30.8 ± 1.6 Gм (0.206 ± 0.011 ае), каде a е големата полуоска а i е орбиталниот наклон. Многупати е разделно набљудувана со точкеста интерферометрија од 1973 година. Забележани се радиосигнали од овој систем во 1985/86 година.[7]

Првичната суперџиновска ѕвезда е спора неправилна променлива ѕвезда со амплитуда од 0,1 величина.[5] Нејзиниот близок придружник е со маса 57% од Сончевата маса.[10] Втората ѕвезда е бело-сина ѕвезда на главната низа,но за 2,5 величини помала сјајност од првичната ѕвезда.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Ginestet, N.; Carquillat, J. M. (December 2002), „Spectral Classification of the Hot Components of a Large Sample of Stars with Composite Spectra, and Implication for the Absolute Magnitudes of the Cool Supergiant Components“, The Astrophysical Journal Supplement Series, 143 (2): 513–537, Bibcode:2002ApJS..143..513G, doi:10.1086/342942.
 3. 3,0 3,1 3,2 Eggleton, P. P.; Tokovinin, A. A. (September 2008), „A catalogue of multiplicity among bright stellar systems“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 389 (2): 869–879, arXiv:0806.2878, Bibcode:2008MNRAS.389..869E, doi:10.1111/j.1365-2966.2008.13596.x.
 4. Anderson, E.; Francis, Ch. (2012), „XHIP: An extended hipparcos compilation“, Astronomy Letters, 38 (5): 331, arXiv:1108.4971, Bibcode:2012AstL...38..331A, doi:10.1134/S1063773712050015.
 5. 5,0 5,1 Samus, N. N.; Durlevich, O. V.; и др. (2009), „VizieR Online Data Catalog: General Catalogue of Variable Stars (Samus+ 2007-2013)“, VizieR On-line Data Catalog: B/gcvs. Originally Published in: 2009yCat....102025S, 1, Bibcode:2009yCat....102025S.
 6. 6,0 6,1 Gontcharov, G. A. (2006), „Pulkovo Compilation of Radial Velocities for 35 495 Hipparcos stars in a common system“, Astronomy Letters, 32 (11): 759–771, arXiv:1606.08053, Bibcode:2006AstL...32..759G, doi:10.1134/S1063773706110065.
 7. 7,0 7,1 7,2 Griffin, R. F. (June 1992), „Spectroscopic binary orbits from photoelectric radial velocities. Paper 104: 47 Cygni“, The Observatory, 112: 111–120, Bibcode:1992Obs...112..111G.
 8. Tetzlaff, N.; Neuhäuser, R.; Hohle, M. M. (January 2011), „A catalogue of young runaway Hipparcos stars within 3 kpc from the Sun“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 410 (1): 190–200, arXiv:1007.4883, Bibcode:2011MNRAS.410..190T, doi:10.1111/j.1365-2966.2010.17434.x.
 9. 9,0 9,1 Soubiran, Caroline; и др. (2016), „The PASTEL catalogue: 2016 version“, Astronomy and Astrophysics, 591: A118, arXiv:1605.07384, Bibcode:2016A&A...591A.118S, doi:10.1051/0004-6361/201628497.
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 Tokovinin, A. (2008), „Comparative statistics and origin of triple and quadruple stars“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 389 (2): 925–938, arXiv:0806.3263, Bibcode:2008MNRAS.389..925T, doi:10.1111/j.1365-2966.2008.13613.x.
 11. „47 Cyg“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. (англиски)
 12. Mason, Brian D.; и др. (2001), „The 2001 US Naval Observatory Double Star CD-ROM. I. The Washington Double Star Catalog“, The Astronomical Journal, 122 (6): 3466, Bibcode:2001AJ....122.3466M, doi:10.1086/323920.