59 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
59 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 59м &1000000000495516400000049,55164с[1]
Деклинација +47° 31′ &1000000000015378900000015,3789″[1]
Прив. величина (V) 4.74[2]
Особености
Спектрален тип B1.5Vnne[3] + sdO + A3V + A8III + ?[4]
B−V Боен показател −0,084 ± 0,004[2]
Променлив тип γ Касиопеја[5]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)1,4 ± 4,2[2] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: +9.534[1] млс/г
Дек.: +3.090[1] млс/г
Паралакса (π)2.5088 ± 0.3226[1] млс
Оддалеченостприб. 1.300 сг
(приб. 400 пс)
Апсолутна величина (MV)−3.37[2]
Орбита[6]
Период (P)28,1871 ± 0,0011 дена
Занесеност (e)0,141 ± 0,008
Перицентарска епоха (T)45.677,6 ± 0,3 HJD
Аргумент на перицентарот (ω)
(споредна)
257 ± 4°
Полузамав (K1)
(главна)
11,7 ± 0,9 км/с
Полузамав (K2)
(споредна)
121,3 ± 1,1 км/с
Податоци [6]
59 Cyg Aa – Be star
Маса6.3–9.4 M
Полупречник5.5–7.0 R
Површ. грав. (log g)3,78 ± 0,09
Сјајност7,943 L
Температура21.800 ± 700 K
Вртежна брзина (v sin i)379 ± 27 км/с
59 Cyg Aa – sdO
Маса0.62–0.91 M
Полупречник0.34–0.43 R
Површинска гравитација (log g)5,0 ± 1,0
Сјајност1,000 L
Температура52.100 ± 4.800 K
Вртежна брзина (v sin i)< 40 км/с
Други ознаки
f1 Cyg, 59 Cyg, V832 Cyg, BD+46°3133, FK5 1551, HD 200120, HIP 103632, HR 8047, SAO 50335, WDS J20598+4731[7]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

59 Лебед — повеќекратен[6] ѕвезден систем во северното соѕвездиеЛебед, на растојание од околу 1.300 светлосни години од Земјата. Може да се забележи со човековото око како сино-бела ѕвезда со привидна величина од 4,74.[2]

Примарната составница а воедно и најсјајниот член на овој систем, со ознака 59 Лебед Aa, е брзовртежна Be-ѕвезда од спектрален тип B1.5 Vnne.[3] Станува зор за добро изучувана ѕвезда благодарение на изразените сектрални промени кои се набљудувани уште во далечната 1916 година, и две краткофазни слоести ѕвезди забележани во 1973 и 1974–5 година.[8] Всушност станува збор за потврдена спектроскопска двојна ѕвездасо високотемпературен придружник подџуџе од спектрален тип O со орбитален период од 28 дена. Џуџето ја загрева блиската страна на кружниот гасовит диск во орбита околу примарната ѕвезда.[6]

Во орбита околу примарниот пар е 59 Лебед Ab, со привидна величина од 7,64 и спектрален тип A3V, сместена на аголно растојание од 0,200 лс. И четврта компонетна со привидна величина 9,8 џиновска ѕвезда со спектрална класификација A8III на растојание од 20,2 лс долж положбен агол од 352°, од 2008 година. Петтиот придружник е со привидна величина 11,7 на растојание од 26,7 лс и положбен агол од 141°.[4] Податоците добиени од Гаја укажуваат дека придружниците на 20,2 лс и 26,7 лс имаат соодветни вредности 382 пс и 366 пс и се движат во приближно истата насока како и примарната тројка.[9][10]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Anderson, E.; Francis, Ch. (2012), „XHIP: An extended hipparcos compilation“, Astronomy Letters, 38 (5): 331, arXiv:1108.4971, Bibcode:2012AstL...38..331A, doi:10.1134/S1063773712050015.
  3. 3,0 3,1 Lesh, Janet Rountree (December 1968), „The Kinematics of the Gould Belt: an Expanding Group?“, Astrophysical Journal Supplement, 17: 371, Bibcode:1968ApJS...17..371L, doi:10.1086/190179.
  4. 4,0 4,1 Eggleton, P. P.; Tokovinin, A. A. (2008), „A catalogue of multiplicity among bright stellar systems“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 389 (2): 869, arXiv:0806.2878, Bibcode:2008MNRAS.389..869E, doi:10.1111/j.1365-2966.2008.13596.x.
  5. Samus, N. N.; и др. (2017), „General Catalogue of Variable Stars“, Astronomy Reports, GCVS 5.1, 61 (1): 80–88, Bibcode:2017ARep...61...80S.
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 Peters, Geraldine J.; и др. (March 2013), „Far-ultraviolet Detection of the Suspected Subdwarf Companion to the Be Star 59 Cygni“, The Astrophysical Journal, 765 (1): 8, arXiv:1301.0257, Bibcode:2013ApJ...765....2P, doi:10.1088/0004-637X/765/1/2, 2.
  7. „59 Cyg“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. (англиски)
  8. Harmanec, P.; и др. (May 2002), „Properties and nature of Be stars. XXI. The long-term and the orbital variations of V832 Cyg = 59 Cyg“, Astronomy and Astrophysics, 387: 580–594, Bibcode:2002A&A...387..580H, doi:10.1051/0004-6361:20020453.
  9. Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Запис на DR2 од „Гаја“ за овој извор на VizieR.
  10. Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Запис на DR2 од „Гаја“ за овој извор на VizieR.