HD 207119

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 207119
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 45м &1000000000001239800000012,398с
Деклинација +52° 16′ &1000000000000326600000003,266″
Привидна величина (V)6,369
Особености
Спектрален типK3IIBa0.5
B−V боен показател1,901
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-13.42±0.16 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −1.593±0.156 mas/yr
Dec.: −0.756±0.122 mas/yr
Паралакса (π)1.2352 ± 0.0723 mas
Растојание2600 ± 200 ly
(810 ± 50 pc)
Податоци
Други ознаки
BD+51 3135, HIP 107398, SAO 33722
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 207119 — ѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 6,369.