HD 207119

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 207119
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 45м &1000000000001239800000012,398с
Деклинација +52° 16′ &1000000000000326600000003,266″
Прив. величина (V) 6,369
Особености
Спектрален тип K3IIBa0.5
B−V Боен показател 1,901
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-13.42±0.16 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −1,593 ± 0,156 млс/г
Дек.: −0,756 ± 0,122 млс/г
Паралакса (π)1.2352 ± 0.0723 млс
Оддалеченост2.600 ± 200 сг
(810 ± 50 пс)
Податоци
Други ознаки
BD+51 3135, HIP 107398, SAO 33722
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 207119 — ѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 6,369.