Прејди на содржината

AFGL 2591

Од Википедија — слободната енциклопедија
AFGL 2591
маглина
Молекуларен облак
Податоци од набљудување: епоха J2000
Ректасцензија20ч 29м &1000000000002486700000024,867с[1]
Деклинација+40° 11′ &1000000000000194100000019,41″[1]
Оддалеченост3.330±110[2] пс
Привиден пречник0,51' [1]
СоѕвездиеЛебед
Физичи особености
Полупречникest. 0.87–2.0[2] пс
Знаменитостивисокомасена ѕвездородна област[3]
ОзнакиAFGL 2591
IRAS 20275+4001
RAFGL 2591[1]
Поврзано: Списоци на маглини

AFGL 2591 — ѕвездородна област во соѕвездието Лебед. Густиот облак од гас и прашина е причина да не може да се види внатрешноста на облак со оптички телескопи. Сликите во инфрацрвената светлина укажуваат на постоење на младо ѕвездено тело, со придружна оддавна маглина која наликува на конус кој произлегува од младата ѕвезда. Исто така јато од ѕвезди се создава во молекуларниот облак, но поголемиот дел од зрачењето произлегува од ѕвездата, AFGL 2591-VLA3.[3]

Првично се мислело дека AFGL 2591 е единечна ѕвезда, масивна ѕвезда која исфрла облаци гас и прашина преку бројни настани. Се проценува дека е 10 пати помасивна од Сонцето и е на растојание од само 1.000 pc или 3.300 светлосни години.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Basic data: RAFGL 2591 — Young Stellar Object“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 28 April 2014.
  2. 2,0 2,1 Johnston, K. G.; Shepherd, D. S.; Robitaille, T. P.; Wood, K. (2013). „The standard model of low-mass star formation applied to massive stars: a multi-wavelength picture of AFGL 2591“. Astronomy & Astrophysics. 551: A43, 1–23. arXiv:1212.1719. Bibcode:2013A&A...551A..43J. doi:10.1051/0004-6361/201219657.
  3. 3,0 3,1 Sanna, A.; Reid, M. J.; Carrasco-González, C.; и др. (2012). „Clustered star formation and outflows in AFGL 2591“. The Astrophysical Journal. 745 (2): 191–200. arXiv:1111.0843. Bibcode:2012ApJ...745..191S. doi:10.1088/0004-637X/745/2/191.
  4. „Gemini Spies Strong Stellar Gusts in Nearby Massive Star“. Gemini Observatory. 23 July 2001. Посетено на 28 April 2014.