WW Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
WW Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 04м &1000000000000271100000002,711с
Деклинација +41° 35′ &1000000000001646200000016,462″
Особености
Спектрален типB8k:+G?
B−V боен показател0.146
Променлив типАлголида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)8.0±2 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −1.059±0.055 mas/yr
Dec.: −5.211±0.056 mas/yr
Паралакса (π)0.8013 ± 0.0326 mas
Растојание4100 ± 200 ly
(1250 ± 50 pc)
Податоци
Други ознаки
WW Cyg, BD+41 3595, HIP 98814, WEB 17515
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

WW Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 10,10.