WW Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
WW Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 04м &1000000000000271100000002,711с
Деклинација +41° 35′ &1000000000001646200000016,462″
Особености
Спектрален тип B8k:+G?
B−V Боен показател 0.146
Променлив тип алголски
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)8.0±2 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −1,059 ± 0,055 млс/г
Дек.: −5,211 ± 0,056 млс/г
Паралакса (π)0.8013 ± 0.0326 млс
Оддалеченост4.100 ± 200 сг
(1.250 ± 50 пс)
Податоци
Други ознаки
WW Cyg, BD+41 3595, HIP 98814, WEB 17515
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

WW Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 10,10.