GD 394

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
GD 394

Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 12м &1000000000004403700000044,037с
Деклинација +50° 06′ &1000000000001788700000017,887″
Особености
Спектрален типDA1.3 C
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)94,0 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 93.276±0.101 mas/yr
Dec.: -16.429±0.094 mas/yr
Паралакса (π)19.8494 ± 0.0644 mas
Растојание164.3 ± 0.5 ly
(50.4 ± 0.2 pc)
Орбита
Податоци
Други ознаки
ALS 11775, GCRV 21702, KPD 2111+4954, RE J2112+50, 2MASS J21124404+5006178, UBV M 43082
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

GD 394бело џуџе во соѕвездието Лебед