Прејди на содржината

Меѓународен небесен координатен систем

Од Википедија — слободната енциклопедија

Меѓународниот небесен координатен систем или Меѓународен небесен упатен систем (англ. International Celestial Reference System, ICRS) е постојниот стандард за небесни координати усвоен од Меѓународниот астрономски сојуз (МАС). Почетокот е во тежиштето на Сончевиот Систем, со оски што се „неподвижни“ во однос на вселената. Координатите на ICRS се приближно исти на екваторските координати: средниот пол на ICRS во J2000.0 е сместен на 17,3±0,2 млс во насока 12 ч и 5,1±0,2 млс во насока 18 ч. Средната рамноденица на J2000,0 се префрла од почетокот на ректасцензијата по ICRS за 78±10 млс (непосредна ротација околу поларната оска).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]