HD 192281

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V2011 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 12м &1000000000003312000000033,120с
Деклинација +40° 16′ &1000000000000544200000005,442″
Особености
Спектрален типO4.5V(n)((f))
B−V боен показател0.309
Променлив типспектроскопска двојна ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-54.50±2.7 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −7.517±0.054 mas/yr
Dec.: −2.162±0.058 mas/yr
Паралакса (π)0.7509 ± 0.0333 mas
Растојание4.300 ± 200 ly
(1.330 ± 60 pc)
Податоци
Други ознаки
V2011 Cyg, BD+39 4082, HIP 99580, SAO 49319
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V2011 Лебед — спектроскопска двојна ѕвезда во соѕвездието Лебед со привидна величина од 7,55.