HD 192281

Од Википедија — слободната енциклопедија
V2011 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 12м &1000000000003312000000033,120с
Деклинација +40° 16′ &1000000000000544200000005,442″
Особености
Спектрален тип O4.5V(n)((f))
B−V Боен показател 0.309
Променлив тип спектроскопска двојна ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-54.50±2.7 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −7,517 ± 0,054 млс/г
Дек.: −2,162 ± 0,058 млс/г
Паралакса (π)0.7509 ± 0.0333 млс
Оддалеченост4.300 ± 200 сг
(1.330 ± 60 пс)
Податоци
Други ознаки
V2011 Cyg, BD+39 4082, HIP 99580, SAO 49319
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V2011 Лебед — спектроскопска двојна ѕвезда во соѕвездието Лебед со привидна величина од 7,55.