HD 204965

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 204965
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 30м &1000000000000020400000020,4с[1][2]
Деклинација +52° 57′ &1000000000000002900000029″[1][2]
Привидна величина (V)6.02[1][2]
Особености
Спектрален типA2Vp[1][2]
U−B боен показател0.11[1][2]
B−V боен показател0.08[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.11 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -17 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+52 2957,SAO 33477,HD 204965,HR 8237
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 204965 (BD + 52 2957, SAO 33477, HR 8237) — ѕвезда со привидна величина од 6.02, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 30м &1000000000000002039999920.4с и деклинација +52° 57′ &1000000000000002900000029″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.