Кеплер-15

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кеплер-15
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 44м &1000000000048136500000048,1365с[1]
Деклинација +49° 08′ &1000000000002429700000024,297″[1]
Прив. величина (V) 13,8[2]
Особености
Спектрален тип G
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: −2,780 ± 0,032[1] млс/г
Дек.: −12,122 ± 0,036[1] млс/г
Паралакса (π)1.3238 ± 0.0203[1] млс
Оддалеченост2.460 ± 40 сг
(760 ± 10 пс)
Податоци
Маса1,018 +0.052
−0.044
M
Полупречник0,992 +0.070
−0.058
R
Сјајностabout 0,92 L
Температура5.595 (± 120) K
Металичност+0,36 (± 0,07)
Вртежна брзина (v sin i)about 2,0 км/с
Старостabout 3,7 Гг.
Други ознаки
KOI-128, KIC 11359879, 2MASS J19444814+4908244
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
KIC— податоци

Кеплер-15ѕвезда околу која во орбита е планетата Кеплер-15b.[2] Станува збор за жолто џуџе со маса од 1.018 M.[3] Позната е како KOI-128,[4] или KIC 11359879.[5]

Компаративни димензии Земja, Kepler-15 b и Јупитер (планета).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Gaia Data Release 2 catalog entry
  2. 2,0 2,1 „The Extrasolar Planet Encyclopaedia — Catalog Listing“. Exoplanet.eu. 2011-08-02. Архивирано од изворникот на 2012-01-21. Посетено на 2013-02-28.
  3. Endl, Michael; и др. (2011). „Kepler-15b: A Hot Jupiter Enriched in Heavy Elements and the First Kepler Mission Planet Confirmed with the Hobby-Eberly Telescope“. The Astrophysical Journal Supplement Series. 197 (1). 13. Bibcode:2011ApJS..197...13E. doi:10.1088/0067-0049/197/1/13.
  4. „TEPCat: Kepler-15“. Astro.keele.ac.uk. 2013-02-21. Посетено на 2013-02-28.
  5. Borucki; Koch; Gibor Basri; Natalie Batalha; Brown; Bryson; Douglas Caldwell; Jørgen Christensen-Dalsgaard et al. (2011). "Characteristics of planetary candidates observed by Kepler, II: Analysis of the first four months of data". arXiv:1102.0541v1 [astro-ph.EP]. 

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001900000019ч &1000000000000004400000044м &1000000000000481400000048,14с, +&1000000000000004700000047° &1000000000000000800000008′ &1000000000000024500000024,5″