V1276 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1276 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 42м &1000000000000049100000049,1с[1][2]
Деклинација +29° 19′ &1000000000000005400000054″[1][2]
Прив. величина (V) 6.49[1][2]
Особености
Спектрален тип F1III[1][2]
U−B Боен показател 0.28[1][2]
B−V Боен показател 0.33[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+28 3447,SAO 87612,HD 186357,HR 7501
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1276 Лебед (BD+28 3447, HD 186357, SAO 87612, HR 7501) — ѕвезда во соѕвездието Лебед, со привидна величина од 6,49, при ректасцензија 19ч 42м &1000000000000004910000049,1с и деклинација +29° 19′ &1000000000000005400000054″。

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.