42 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
42 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 29м &1000000000002038900000020,389с
Деклинација +36° 27′ &1000000000001701100000017,011″
Особености
Спектрален тип A2Iab-Ib
B−V Боен показател 0.407
Променлив тип Планетарна маглина
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−18.0±2 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 2.149±0.017 млс/г
Дек.: −2.287±0.019 млс/г
Паралакса (π)0.9388 ± 0.0437 млс
Оддалеченост3.500 ± 200 сг
(1.070 ± 50 пс)
Податоци
Други ознаки
42 Cyg, BD+35 4141, HIP 101067, SAO 70096
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

42 Лебедѕвезда и планетарна маглина во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 5,899.