76 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
76 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 41м &1000000000003425500000034,255с
Деклинација +40° 48′ &1000000000001878600000018,786″
Особености
Спектрален тип A2V
B−V Боен показател 0.068
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−8,20 ± 1 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −17,057 ± 0,068 млс/г
Дек.: −48,056 ± 0,073 млс/г
Паралакса (π)7.2193 ± 0.0482 млс
Оддалеченост452 ± 3 сг
(138,5 ± 0,9 пс)
Податоци
Други ознаки
76 Cyg, BD+40 4611, HIP 107097, SAO 51189
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

76 Лебедѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,075.