76 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
76 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 41м &1000000000003425500000034,255с
Деклинација +40° 48′ &1000000000001878600000018,786″
Особености
Спектрален типA2V
B−V боен показател0.068
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−8.20±1 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −17.057±0.068 mas/yr
Dec.: −48.056±0.073 mas/yr
Паралакса (π)7.2193 ± 0.0482 mas
Растојание452 ± 3 ly
(138.5 ± 0.9 pc)
Податоци
Други ознаки
76 Cyg, BD+40 4611, HIP 107097, SAO 51189
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

76 Лебедѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,075.