M1-92

Од Википедија — слободната енциклопедија
Планетарна маглина M 1-92
маглина
Минковски 92, на која се забележуваат две широки кромидолики структури на секоја од страните на старата ѕвезда, давајќи и невообичаен облик.[1]
Податоци од набљудување: епоха J2000,0
Ректасцензија19ч 36м &1000000000000018000000018,0с
Деклинација+29° 33′ &1000000000000000000000000″
Оддалеченост8000 сг
Привидна величина (V)11,7
Привидни димензии (V)8 × 16 arcsec
СоѕвездиеЛебед
Физичи особености
Полупречник0,31 сг
Апсолутна величина (V)-
Знаменитости-
ОзнакиFootprint Nebula, IRAS 19343+2926
Поврзано: Списоци на маглини

M1-92 (Минковски 92) — протопланетарна маглина. снимена од страна на вселенскиот телескоп Хабл во 1990-ите. Биполарната маглина иманевообичаен облик со изразени испакнатости на материјал кој потекнува од централната ѕвезда. Астрономите ја нарекле оваа маглина Стаплака. Оваа маглина е приближно на растојание од 8.000 светлосни години од Земјата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rare Cosmic Footprint“. Picture of the Week. ESA/Hubble. Посетено на 13 July 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]