Прејди на содржината

HD 186568

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 186568
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 43м &1000000000000051400000051,4с[1][2]
Деклинација +34° 9′ &1000000000000004500000045″[1][2]
Прив. величина (V) 6.05[1][2]
Особености
Спектрален тип B8III[1][2]
U−B Боен показател -0.3[1][2]
B−V Боен показател -0.06[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.3 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -11 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+33 3572,SAO 68764,HD 186568,HR 7512
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 186568 (BD + 33 3572, SAO 68764, HR 7512) — ѕвезда со привидна величина од 6.05, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 43м &1000000000000005139999951,4с и деклинација +34° 09′ &1000000000000004500000045″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.