NGC 6871

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6871


Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 h 6 m 27 s
Деклинација +35° 47' 24""
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид IV3p
Привиден сјај
(видлив)
5,2
Физички податоци
Привидни димензии 30' x ?'
Историја
Откривач Фридрих Георг Вилхелм фон Струве
Откриена 1825
Други ознаки OCL 148

NGC 6871 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Лебед, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6871 се споменува и како OCL 148.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1825 година од страна на Фридрих Георг Вилхелм фон Струве, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 9,6 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6871 е од видот IV3p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 5,2 mag.[2] NGC 6871 има само една позната привидна димензија, која изнесува 30'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 h 6 m 27 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +35° 47' 24"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6871 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 119; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2682. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 200.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]