V1016 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V1016 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 57м &1000000000000501800000005,018с
Деклинација +39° 49′ &1000000000003608500000036,085″
Особености
Спектрален типM6/8e
Променлив типСимбиотска променлива ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-68.5 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −3.924±0.584 mas/yr
Dec.: −5.712±0.587 mas/yr
Податоци
Други ознаки
V1016 Cyg, EM* AS 373, NOVA Cyg 1964, GCRV 70112
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1016 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 10,05.