V1016 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1016 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 57м &1000000000000501800000005,018с
Деклинација +39° 49′ &1000000000003608500000036,085″
Особености
Спектрален тип M6/8e
Променлив тип Симбиотска променлива ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-68.5 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −3,924 ± 0,584 млс/г
Дек.: −5,712 ± 0,587 млс/г
Податоци
Други ознаки
V1016 Cyg, EM* AS 373, NOVA Cyg 1964, GCRV 70112
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1016 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 10,05.