Прејди на содржината

HD 193092

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 193092
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 16м &1000000000000055300000055,3с[1][2]
Деклинација +40° 21′ &1000000000000005400000054″[1][2]
Прив. величина (V) 5.24[1][2]
Особености
Спектрален тип K3.5IIab-IIb[1][2]
U−B Боен показател 1.88[1][2]
B−V Боен показател 1.65[1][2]
R−I Боен показател 0.89[1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+39 4114,SAO 49410,HD 193092,HR 7759
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 193092 (BD + 39 4114, SAO 49410, HR 7759) — ѕвезда со привидна величина од 5.24, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 16м &1000000000000000300000003с и деклинација +40° 21′ &1000000000000005400000054″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.