Прејди на содржината

HD 198151

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 198151
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 46м &1000000000000038500000038,5с[1][2]
Деклинација +46° 31′ &1000000000000005400000054″[1][2]
Прив. величина (V) 6.3[1][2]
Особености
Спектрален тип A3V[1][2]
U−B Боен показател 0.04[1][2]
B−V Боен показател 0.03[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.04 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -6 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+45 3270,SAO 50050,HD 198151,HR 7958
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 198151 (BD + 45 3270, SAO 50050, HR 7958) — ѕвезда со привидна величина од 6.3, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 46м &1000000000000003850000038,5с и деклинација +46° 31′ &1000000000000005400000054″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.