Прејди на содржината

HD 204411

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 204411
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 26м &1000000000000051600000051,6с[1][2]
Деклинација +48° 50′ &100000000000000060000006″[1][2]
Прив. величина (V) 5.31[1][2]
Особености
Спектрален тип A6pCrEu:[1][2]
U−B Боен показател 0.16[1][2]
B−V Боен показател 0.07[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.16 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -13 млс/г
Дек.:  млс/г
Паралакса (π)0.008 млс
Други ознаки
BD+48 3390,SAO 50867,HD 204411,HR 8216
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 204411 (BD + 48 3390, SAO 50867, HR 8216) — ѕвезда со привидна величина од 5.31, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 26м &1000000000000005160000051,6с и деклинација +48° 50′ &1000000000000000600000006″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.