Кеплер-89

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кеплер-89
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 49м &1000000000019934500000019,9345с[1]
Деклинација +41° 53′ &1000000000028005900000028,0059″[1]
Прив. величина (V) 12,4[2]
Особености
Спектрален тип F8 V
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: 1,966 ± 0,038 млс/г
Дек.: 1,365 ± 0,044 млс/г
Паралакса (π)2.0676 ± 0.0216[1] млс
Оддалеченост1.580 ± 20 сг
(484 ± 5 пс)
Податоци [3]
Маса1,25+0,03
−0,04
M
Полупречник1,61+0,11
−0,12
R
Површ. грав. (log g)4,123 ± 0,055
Температура6.116 K
Вртежна брзина (v sin i)7,33 ± 0,32 км/с
Старост3,9+0,3
−0,2
Гг.
Други ознаки
KOI-94, KIC 6462863, 2MASS J19491993+4153280
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
KIC— податоци

Кеплер-89 — ѕвезда со четири познати планети. Кеплер-89 е можна далечна двојна ѕвезда.[4]

Планетарен систем[уреди | уреди извор]

откривањето на четирите планети во орбита околу ѕвездата било објавено во октомври 2012 година преку анализа на податоците собрани од вселенското летало Кеплер.[5] Подоцнежните дополнителни мерења на радијалната брзина го потврдиле постоењето на Кеплер-89d, што укажува дека Кеплер-89d е малку поголема и помасивна од Сатурн.[6] Во октомври 2013 година, потврдени се и три други планети Кеплер-89c и Кеплер-89e. Со методот на временски премин на најоддалечените планети се утврдила можност за постоење на дополнителни тела во системот.[7]

Во 2012 година, е забележан делумен премин на втората најоддалечена покрај најодалечената планета. ова беше првпат да се забележи преми на планета-планета.[5][8] Ово овозможи да се одреди заедничкиот наклон на планетите d и e кој изнесува 1,15°.[7]

Планетарен систем Кеплер-89
Придружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(денови)
Занесеност Наклон Полупречник
b <10,5 M 0,05 3,7 89,.3° 0,13 RJ
c 7,3-11,8 M 0,099 10,4 <0,1 88,36° 0,31 RJ
d 0,33±0,034 MJ 0,165 22,3 <0,1 89,871° 0,83 RJ
e 11,9-15,5 M 0,298 54,3 <0,1 89,76° 0,49 RJ

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Запис на DR2 од „Гаја“ за овој извор на VizieR.
  2. „Planet Kepler-89 b“. Extrasolar Planets Encyclopaedia. Посетено на 26 April 2018.
  3. Hirano, Teruyuki; Narita, Norio; Sato, Bun'ei; Takahashi, Yasuhiro H; Masuda, Kento; Takeda, Yoichi; Aoki, Wako; Tamura, Motohide; Suto, Yasushi (2012). „Planet-Planet Eclipse and the Rossiter-McLaughlin Effect of a Multiple Transiting System: Joint Analysis of the Subaru Spectroscopy and the Kepler Photometry“. The Astrophysical Journal. 759 (2): L36. arXiv:1209.4362. Bibcode:2012ApJ...759L..36H. doi:10.1088/2041-8205/759/2/L36.
  4. Takahashi, Yasuhiro H.; Norio Narita; Teruyuki Hirano; Masayuki Kuzuhara; Motohide Tamura; Tomoyuki Kudo; Nobuhiko Kusakabe; Jun Hashimoto et al. (2013). "A Discovery of a Candidate Companion to a Transiting System KOI-94: A Direct Imaging Study for a Possibility of a False Positive". arXiv:1309.2559. 
  5. 5,0 5,1 Teruyuki Hirano; Norio Narita; Bun'ei Sato; Takahashi, Yasuhiro H.; и др. (2012). „Planet-Planet Eclipse and the Rossiter-McLaughlin Effect of a Multiple Transiting System: Joint Analysis of the Subaru Spectroscopy and the Kepler Photometry“. The Astrophysical Journal. 759 (2): L36. arXiv:1209.4362. Bibcode:2012ApJ...759L..36H. doi:10.1088/2041-8205/759/2/L36.
  6. Weiss, Lauren M.; Marcy, Geoffrey W.; Rowe, Jason F.; Howard, Andrew W.; Isaacson, Howard; Fortney, Jonathan J.; Miller, Neil; Demory, Brice-Olivier; Fischer, Debra A.; Adams, Elisabeth R.; Dupree, Andrea K.; Howell, Steve B.; Kolbl, Rea; Johnson, John Asher; Horch, Elliott P.; Everett, Mark E.; Fabrycky, Daniel C.; Seager, Sara (2013). „The Mass of KOI-94d and a Relation for Planet Radius, Mass, and Incident Flux“. The Astrophysical Journal. 768 (1): 14. arXiv:1303.2150. Bibcode:2013ApJ...768...14W. doi:10.1088/0004-637X/768/1/14.
  7. 7,0 7,1 Masuda, Kento; Hirano, Teruyuki; Taruya, Atsushi; Nagasawa, Makiko; Suto, Yasushi (2013). „Characterization of the KOI-94 System with Transit Timing Variation Analysis: Implication for the Planet-Planet Eclipse“. The Astrophysical Journal. 778 (2): 185–200. arXiv:1310.5771. Bibcode:2013ApJ...778..185M. doi:10.1088/0004-637X/778/2/185.
  8. „First ever discovery of planet-planet eclipse | UTokyo Research“. u-tokyo.ac.jp. Архивирано од изворникот на 2013-11-04. Посетено на 2014-01-20.