Прејди на содржината

V1989 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1989 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 42м &1000000000000983800000009,838с
Деклинација +30° 13′ &1000000000005209000000052,090″
Особености
Променлив тип Мирида
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: −3,048 ± 0,121 млс/г
Дек.: −3,962 ± 0,139 млс/г
Паралакса (π)0.2447 ± 0.0793 млс
Оддалеченостприб. 13.000 сг
(приб. 4.000 пс)
Податоци
Други ознаки
V1989 Cyg, LD 134, 2MASS J19420983+3013521
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1989 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 12,00.