V1989 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V1989 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 42м &1000000000000983800000009,838с
Деклинација +30° 13′ &1000000000005209000000052,090″
Особености
Променлив типМирида
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: −3.048±0.121 mas/yr
Dec.: −3.962±0.139 mas/yr
Паралакса (π)0.2447 ± 0.0793 mas
Растојаниеapprox. 13000 ly
(approx. 4000 pc)
Податоци
Други ознаки
V1989 Cyg, LD 134, 2MASS J19420983+3013521
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1989 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 12,00.