HD 189253

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 189253
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 56м &1000000000000045100000045,1с[1][2]
Деклинација +50° 54′ &100000000000000090000009″[1][2]
Привидна величина (V)6.43[1][2]
Особености
Спектрален типA1V[1][2]
U−B боен показател-0.05[1][2]
B−V боен показател-0.01[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.05 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -19 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+50 2930,SAO 32130,HD 189253,HR 7632
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 189253 (BD + 50 2930, SAO 32130, HR 7632) — ѕвезда со привидна величина од 6.43, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 56м &1000000000000004510000045.1с и деклинација +50° 54′ &1000000000000000900000009″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.