Прејди на содржината

HD 195506

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 195506
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 29м &1000000000000059900000059,9с[1][2]
Деклинација +45° 55′ &1000000000000004300000043″[1][2]
Прив. величина (V) 6.41[1][2]
Особености
Спектрален тип K2III[1][2]
U−B Боен показател 1.07[1][2]
B−V Боен показател 1.13[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)1.07 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -31 млс/г
Дек.:  млс/г
Паралакса (π)0.007 млс
Други ознаки
BD+45 3196,SAO 49704,HD 195506,HR 7841
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 195506 (BD + 45 3196, SAO 49704, HR 7841) — ѕвезда со привидна величина од 6.41, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 29м &1000000000000005989999959,9с и деклинација +45° 55′ &1000000000000004300000043″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.