HD 205551

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 205551
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 34м &1000000000000027500000027,5с[1][2]
Деклинација +51° 41′ &1000000000000005400000054″[1][2]
Прив. величина (V) 6.15[1][2]
Особености
Спектрален тип B9IIIe[1][2]
U−B Боен показател -0.29[1][2]
B−V Боен показател 0.02[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.29 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -22 млс/г
Дек.:  млс/г
Паралакса (π)-0.006 млс
Други ознаки
BD+51 3091,SAO 33540,HD 205551,HR 8259
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 205551 (BD + 51 3091, SAO 33540, HR 8259) — ѕвезда со привидна величина од 6.15, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 34м &1000000000000002750000027,5с и деклинација +51° 41′ &1000000000000005400000054″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.