HD 190964

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 190964
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 5м &100000000000000670000006,7с[1][2]
Деклинација +51° 50′ &1000000000000002200000022″[1][2]
Привидна величина (V)6.14[1][2]
Особености
Спектрален типM1IIIa[1][2]
U−B боен показател1.95[1][2]
B−V боен показател1.6[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)1.95 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -56 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+51 2763,SAO 32272,HD 190964,HR 7687
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 190964 (BD + 51 2763, SAO 32272,HR 7687) — ѕвезда со привидна величина од 6.14, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 05м &100000000000000067000006.7с и деклинација +51° 50′ &1000000000000002200000022″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.