Кронбергер 61

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кронбергер 61
маглина
Податотека:Kronberger 61.jpg
Слика од маглината Кронбергер 61 снимена со опсерваторијата Џемини
Податоци од набљудување: епоха J2000
Ректасцензија19ч 21м &1000000000003893600000038,936с[1]
Деклинација+38° 18′ &1000000000057242000000057,2420″[1]
СоѕвездиеЛебед
ОзнакиKronberger 61, Soccer Ball Nebula[1]
Поврзано: Списоци на маглини

Кронбергер 61маглина забележана од аматерски астроном во јануари 2011 година, додека пак поновите фотографии се снимени од страна на опсерваторијата Џемини.[2] Маглината е именувана по австриецот Матијас Кронбергер, член на аматерската група Дип Скај Хантерс. Се претпоставува дека маглината е на растојание од 13.000 светлосни години. Тие ја забележале маглината кога набљудувале во близина на северното соѕвездие Лебед.[3] Се очекува ова откритие да помогне да се разреши декадната дебата, за улогата на ѕвездените придружници во создавањето на структурата на планетарните маглини.[4]

Маглината е во релативно мала област,која во моментот била испитувана од страна на вселенското летало на НАСА, Кеплер чија мисија е да најде планети и светлината од маглината се должи пред сè на двојно јонизираниот кислород.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „NAME Soccer Ball Nebula“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. (англиски)
  2. Mosher, Dave. 'Soccer Ball' Nebula Discovered by Amateur Astronomer“. National Geographic.
  3. Moore, Kurt (July 28, 2011). „New Planetary Nebula Found By Amateur Astronomer“. KRIV (TV). Архивирано од изворникот на 2012-04-05. Посетено на 2023-09-13.
  4. 4,0 4,1 Jacoby, George. „Gemini Observatory Image Release“. Gemini Observatory.