V1331 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V1331 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 01м &1000000000000920600000009,206с
Деклинација +50° 21′ &1000000000004480300000044,803″
Особености
Спектрален типF0/F4-G5
Променлив типПроменлива ѕвезда од типот Т Бик
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: 0.980±0.048 mas/yr
Dec.: −3.783±0.043 mas/yr
Паралакса (π)1.6760 ± 0.0237 mas
Растојание1950 ± 30 ly
(597 ± 8 pc)
Податоци
Други ознаки
V1331 Cyg, EM* LkHA 120, HH 389, SV* SVS 1701
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1331 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 11,99.