Прејди на содржината

V1331 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1331 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 01м &1000000000000920600000009,206с
Деклинација +50° 21′ &1000000000004480300000044,803″
Особености
Спектрален тип F0/F4-G5
Променлив тип Променлива ѕвезда од типот Т Бик
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: 0,980 ± 0,048 млс/г
Дек.: −3,783 ± 0,043 млс/г
Паралакса (π)1.6760 ± 0.0237 млс
Оддалеченост1.950 ± 30 сг
(597 ± 8 пс)
Податоци
Други ознаки
V1331 Cyg, EM* LkHA 120, HH 389, SV* SVS 1701
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1331 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 11,99.