HD 192985

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 192985
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 16м &100000000000000060000000,6с[1][2]
Деклинација +45° 34′ &1000000000000004600000046″[1][2]
Прив. величина (V) 5.91[1][2]
Особености
Спектрален тип F5V:[1][2]
U−B Боен показател -0.04[1][2]
B−V Боен показател 0.38[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+45 3119,SAO 49395,HD 192985,HR 7756
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 192985 (BD + 45 3119, SAO 49395, HR 7756) — ѕвезда со привидна величина од 5.91, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 16м &1000000000000000600000006с и деклинација +45° 34′ &1000000000000004600000046″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.