HD 194220

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 194220
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 22м &1000000000000055500000055,5с[1][2]
Деклинација +42° 59′ &100000000000000000000000″[1][2]
Прив. величина (V) 6.2[1][2]
Особености
Спектрален тип K0III[1][2]
U−B Боен показател 0.76[1][2]
B−V Боен показател 0.95[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+42 3721,SAO 49550,HD 194220,HR 7802
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 194220 (BD + 42 3721, SAO 49550, HR 7802) — ѕвезда со привидна величина од 6.2, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 22м &1000000000000005550000055,5с и деклинација +42° 59′ &1000000000000000000000000″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.