Прејди на содржината

14 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
14 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 39м &1000000000000002648999926,49с
Деклинација +42° 49′ &1000000000000000578000005,78″[1]
Особености
Спектрален тип B9III[1]
B−V Боен показател -0,063±0,003
Променлив тип Бело-сина ѕвезда[2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-27,5±2 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 20,131±0,334 млс/г
Дек.: 30,432±0,340 млс/г
Паралакса (π)5.1306 ± 0.1785 млс
Оддалеченост640 ± 20 сг
(195 ± 7 пс)
Податоци
Други ознаки
GEN# +1.00185872, PLX 4622.1, UBV 16723, AG+42 1737, GSC 03143-02178, PLX 4622.10, UBV M 24029, AKARI-IRC-V1 J1939264+424906, HD 185872, PPM 58649, uvby98 100185872, ALS 16589, HIC 96693, Renson 51260, WEB 16963, BD+42 3413, HIP 96693, ROT 2831, Gaia DR2 2077959092540451456, CEL 4812, HR 7483, SAO 48691, Gaia DR1 2077959088236964736, FK5 3572, IRAS 19378+4242, SKY# 36703, GC 27213, 2MASS J19392648+4249057, TD1 25222, GCRV 12052, N30 4351, TYC 3143-2178-1[1]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

14 Лебед можна променлива ѕвезда [2] во соѕвездието Лебед.

Ѕвездата ја менува својата привидна величина меѓу 5,28 и 5,58 без да се забележи некоја периодичност.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Centre de Données astronomiques de Strasbourg (4 март 2019). „Basic data: V* 9 Cyg – Spectroscopic binary“.
  2. 2,0 2,1 2,2 AAVSO – American Association of Variable Star Observers (4 март 2019). „NSV 24817“. The International Variable Star Index.