36 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
36 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 18м &1000000000002865500000028,655с
Деклинација +36° 59′ &1000000000005929000000059,290″
Особености
Спектрален тип A2V
B−V Боен показател -0.133
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−8,00 ± 4,3 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 40,160 ± 0,025 млс/г
Дек.: 20,912 ± 0,036 млс/г
Паралакса (π)16.7501 ± 0.0971 млс
Оддалеченост195 ± 1 сг
(59,7 ± 0,3 пс)
Податоци
Други ознаки
36 Cyg, BD+36 3998, HIP 100108, SAO 69803
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

36 Лебедѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 5,58.