36 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
36 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 18м &1000000000002865500000028,655с
Деклинација +36° 59′ &1000000000005929000000059,290″
Особености
Спектрален типA2V
B−V боен показател-0.133
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−8.00±4.3 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 40.160±0.025 mas/yr
Dec.: 20.912±0.036 mas/yr
Паралакса (π)16.7501 ± 0.0971 mas
Растојание195 ± 1 ly
(59.7 ± 0.3 pc)
Податоци
Други ознаки
36 Cyg, BD+36 3998, HIP 100108, SAO 69803
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

36 Лебедѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 5,58.