HD 188252

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 188252
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 52м &100000000000000720000007,2с[1][2]
Деклинација +47° 55′ &1000000000000005500000055″[1][2]
Прив. величина (V) 5.91[1][2]
Особености
Спектрален тип B2III[1][2]
U−B Боен показател -0.85[1][2]
B−V Боен показател -0.18[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+47 2939,SAO 48920,HD 188252,HR 7591
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 188252 (BD + 47 2939, SAO 48920, HR 7591) — ѕвезда со привидна величина од 5.91, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 52м &100000000000000072000007,2с и деклинација +47° 55′ &1000000000000005500000055″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.