V1619 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1619 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 51м &100000000000000490000004,9с[1][2]
Деклинација +39° 32′ &1000000000000001200000012″[1][2]
Прив. величина (V) 6.17[1][2]
Особености
Спектрален тип B9pHgMn[1][2]
U−B Боен показател -0.42[1][2]
B−V Боен показател -0.08[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+38 4621,SAO 71767,HD 207857,HR 8349
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1619 Лебед (BD+38 4621, HD 207857, SAO 71767, HR 8349) — ѕвезда во соѕвездието Лебед, со привидна величина од 6,17, при ректасцензија 21ч 51м &1000000000000000490000004,9с и деклинација +39° 32′ &1000000000000001200000012″.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.