HD 200753

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 200753
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 3м &1000000000000043300000043,3с[1][2]
Деклинација +46° 51′ &1000000000000004300000043″[1][2]
Привидна величина (V)6.32[1][2]
Особености
Спектрален типF0IVn[1][2]
U−B боен показател[1][2]
B−V боен показател0.25[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: -15 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+46 3159,SAO 50408,HD 200753,HR 8074
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 200753 (BD + 46 3159, SAO 50408, HR 8074) — ѕвезда со привидна величина од 6.32, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 03м &1000000000000004329999943.3с и деклинација +46° 51′ &1000000000000004300000043″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.