2 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
2 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 24м &1000000000075786300000007,57863с[1]
Деклинација +29° 37′ &1000000000016793400000016,7934″[1]
Прив. величина (V) 4.976[2]
Особености
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−23,60 ± 2,0[3] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: +12.022[1] млс/г
Дек.: +12.173[1] млс/г
Паралакса (π)3.5657 ± 0.1692[1] млс
Оддалеченост910 ± 40 сг
(280 ± 10 пс)
Апсолутна величина (MV)−2.06[3]
Податоци
Маса7,0 ± 0,1[4] M
Полупречник5.6[5] R
Површ. грав. (log g)3,653 ± 0,035[6]
Сјајност (болометричка)3,354[2] L
Температура16.479 ± 219[6] K
Вртежна брзина (v sin i)137 ± 8[6] км/с
Други ознаки
BD+29°3584, FK5 3550, GC 26785, HD 182568, HIP 95372, HR 7372, SAO 87159[7]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

2 Лебед — сино-бела ѕвезда во северното соѕвездие Лебед, која се наоѓа на неколку степени од Албирео. Станува збор најверојатно за астрометриска двојна ѕвезда[8] видлива составница која може да се гледа со голо око, со привидна величина од 4,976.[2] Врз основа на годишна промена на паралакса од 3,6 св,[1] се наоѓа на растојание приближно од 910   светлосни години од Земјата. Има сопствена брзина од 23 км/с и можно е да станува збор за систем од ѕвезди бегалки[4].

Ѕвездената класификација на примарната е B3 IV,[9] совпаѓање на subвезда од субгенита од типот Б-тип. Има седум [4] пати поголема од масата на Сонцето и околу 5,6 [5] пати повеќе од сончевиот полупречник. Ѕвездата е 37 [4]   милиони години со висока стапка на вртење; има проектирана брзина на вртење од 137   км/с.[6] Зрачи 3.354 [2] пати сончева сјајност од својата фотосфера на делотворна температура од 16.479   К.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

{{|refs=

[1]

[2]

[3]

[4]

[5]

[6]

[7]

[8]

[9]

}}

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Запис на DR2 од „Гаја“ за овој извор на VizieR.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Hohle, M. M.; и др. (April 2010), „Masses and luminosities of O- and B-type stars and red supergiants“, Astronomische Nachrichten, 331 (4): 349, arXiv:1003.2335, Bibcode:2010AN....331..349H, doi:10.1002/asna.200911355.
  3. 3,0 3,1 3,2 Anderson, E.; Francis, Ch. (2012), „XHIP: An extended hipparcos compilation“, Astronomy Letters, 38 (5): 331, arXiv:1108.4971, Bibcode:2012AstL...38..331A, doi:10.1134/S1063773712050015.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 Tetzlaff, N.; Neuhäuser, R.; Hohle, M. M. (January 2011), „A catalogue of young runaway Hipparcos stars within 3 kpc from the Sun“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 410 (1): 190–200, arXiv:1007.4883, Bibcode:2011MNRAS.410..190T, doi:10.1111/j.1365-2966.2010.17434.x.
  5. 5,0 5,1 5,2 Pasinetti Fracassini, L. E.; и др. (February 2001), „Catalogue of Apparent Diameters and Absolute Radii of Stars (CADARS“, Astronomy and Astrophysics (Third. изд.), 367 (2): 521–524, arXiv:astro-ph/0012289, Bibcode:2001A&A...367..521P, doi:10.1051/0004-6361:20000451.
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 Huang, W.; Gies, D. R. (August 2008), „Stellar Rotation in Field and Cluster B Stars“, The Astrophysical Journal, 683 (2): 1045–1051, arXiv:0805.2133, Bibcode:2008ApJ...683.1045H, doi:10.1086/590106.
  7. 7,0 7,1 „2 Cyg“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. (англиски)
  8. 8,0 8,1 Eggleton, P. P.; Tokovinin, A. A. (September 2008), „A catalogue of multiplicity among bright stellar systems“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 389 (2): 869–879, arXiv:0806.2878, Bibcode:2008MNRAS.389..869E, doi:10.1111/j.1365-2966.2008.13596.x.
  9. 9,0 9,1 Lesh, Janet Rountree (December 1968), „The Kinematics of the Gould Belt: an Expanding Group?“, Astrophysical Journal Supplement, 17: 371, Bibcode:1968ApJS...17..371L, doi:10.1086/190179.