Прејди на содржината

HD 185114

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 185114
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 35м &1000000000000123400000001,234с
Деклинација +52° 30′ &1000000000000725700000007,257″
Прив. величина (V) 6,38
Особености
Спектрален тип K0
B−V Боен показател 1,12
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: 0,243 ± 0,051 млс/г
Дек.: −34,637 ± 0,052 млс/г
Паралакса (π)8.8826 ± 0.0288 млс
Оддалеченост367 ± 1 сг
(112,6 ± 0,4 пс)
Апсолутна величина (MV)1,27
Податоци
Други ознаки
BD+52 2463, HIP 96316, SAO 31792
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 185114 — ѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 6,38.