KR Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
KR Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 09м &1000000000000559600000005,596с
Деклинација +30° 33′ &1000000000000137400000001,374″
Особености
Спектрален тип A0
Променлив тип Лирида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-92±20 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 10,662 ± 0,058 млс/г
Дек.: −10,335 ± 0,061 млс/г
Паралакса (π)2.6811 ± 0.0373 млс
Оддалеченост1.220 ± 20 сг
(373 ± 5 пс)
Податоци
Други ознаки
KR Cyg, BD+30 3915, HD 333645, SAO 69504
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

KR Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,34.