KR Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
KR Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 09м &1000000000000559600000005,596с
Деклинација +30° 33′ &1000000000000137400000001,374″
Особености
Спектрален типA0
Променлив типЛирида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-92±20 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 10.662±0.058 mas/yr
Dec.: −10.335±0.061 mas/yr
Паралакса (π)2.6811 ± 0.0373 mas
Растојание1220 ± 20 ly
(373 ± 5 pc)
Податоци
Други ознаки
KR Cyg, BD+30 3915, HD 333645, SAO 69504
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

KR Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,34.