NGC 7044

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 7044


Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 h 13 m 9,4 s
Деклинација +42° 29' 46""
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид II2r
Привиден сјај
(видлив)
12
Физички податоци
Привидни димензии 7' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 17 октомври 1786
Други ознаки OCL 198

NGC 7044 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Лебед, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7044 се споменува и како OCL 198.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 октомври 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7044 е од видот II2r.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12 mag.[2] NGC 7044 има само една позната привидна димензија, која изнесува 7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 h 13 m 9,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +42° 29' 46"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7044 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 86; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3177. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1133.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]