HD 187638

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 187638
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 49м &1000000000000027500000027,5с[1][2]
Деклинација +38° 42′ &1000000000000003600000036″[1][2]
Привидна величина (V)6.11[1][2]
Особености
Спектрален типG5-8III[1][2]
U−B боен показател[1][2]
B−V боен показател0.9[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+38 3772,SAO 68909,HD 187638,HR 7555
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 187638 (BD + 38 3772, SAO 68909, HR 7555) — ѕвезда со привидна величина од 6.11, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 49м &1000000000000002750000027.5с и деклинација +38° 42′ &1000000000000003600000036″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.