HD 192439

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 192439
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 12м &1000000000000031800000031,8с[1][2]
Деклинација +51° 27′ &1000000000000004900000049″[1][2]
Прив. величина (V) 6.01[1][2]
Особености
Спектрален тип K2.5III[1][2]
U−B Боен показател [1][2]
B−V Боен показател 1.14[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+51 2796,SAO 32354,HD 192439,HR 7726
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 192439 (BD + 51 2796, SAO 32354, HR 7726) — ѕвезда со привидна величина од 6.01, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 12м &1000000000000003180000031,8с и деклинација +51° 27′ &1000000000000004900000049″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.